Strona główna / Pierwsza maszyna do haftu

Pierwsza maszyna do haftu

utworzone przez | paź 28, 2023 | Ornamentali

Trudno uwierzyć, ale maszyna do haftu, czyli tzw . hafciarka , która miała zastąpić pracę rąk Hafciarek pojawiła się po wielu latach poszukiwań. Francuz Josue Heilmann, w roku 1828 wynalazł ręczną , ale już nazwaną jako maszyna do haftu . Ta maszyna potrafiła pracować z prędkością równą pracy czterech ręcznych hafciarzy!
Maszyna była ogromna… a konstrukcja jakże zaskakująca!. Na ramie rozpięta była haftowana tkanina. Maszyna nie przesuwała igielnicy po tkaninie, tylko przesuwała tkaninę pod igielnicą, czyli dokładnie odwrotnie niż obecnie. Igła posiadała dwa ostre końce i oczko na nici do haftu pośrodku. Gdy tkanina znalazła się we właściwym położeniu, igła trzymana przez jeden z zacisków zostawała przepychana przez tkaninę. Natomiast drugi zacisk po przeciwnej stronie chwytał igłę. Rama przesuwała tkaninę, a igła przechodziła z powrotem na drugą stronę. Dzięki takiej konstrukcji można było haftować w dowolnym kierunku. Ten wynalazek zrewolucjonizował świat haftu.
Współczesne maszyny do automatycznego haftowania, czyli „hafciarki komputerowe” są z każdym rokiem coraz doskonalsze. A wszystko dzięki nowym technologiom. Rozwój techniki komputerowej, ich miniaturyzacja, innowacyjne metody digitalizacji i przesyłania wzorów haftu, pozwalają na jeszcze szybszą i wydajniejszą pracę z komputerową maszyną haftującą.
Haft komputerowy to teraz najbardziej popularna metoda zdobienia tkanin. I godny następca haftu tradycyjnego.
Pierwsza maszyna do haftu. Zdjęcie pochodzi z Wikipedia.
Pierwsza maszyna do haftu. Zdjęcie pochodzi z Wikipedia.
Moja współczesna pracownia
Moja współczesna pracownia

Studio Haftu Komputerowego

Czytaj także

Zalety znakowania odzieży w firmie

Zalety znakowania odzieży w firmie

Odzież z logo lub nazwą firmy to najlepszy sposób, aby zapewnić rozpoznawalność marki i promować swoje produkty lub usługi. Odzież znakowana buduje świadomość zespołu, czyli członkowie  rozumieją...

czytaj dalej