Strona główna / Nadszedł czas, żeby zabłysnąć pełnią blasku… cekina!

Nadszedł czas, żeby zabłysnąć pełnią blasku… cekina!

utworzone przez | paź 28, 2023 | Ornamentali

Karnawał w pełni!!! Oglądając modę, można być pewnym, że cekiny od minionego roku na dobre wróciły do łask i są jednym z wizytowych elementów stroju wieczorowego. Nigdy nie byłam tzw. „cekiniarą”, czyli w mojej szafie nie było odzieży ozdobionej cekinami. Ale chyba „dojrzałam” do tego, aby je w końcu dostrzec, a nawet ubrać. Cekiny można zauważyć również na chłopięcych i męskich ubraniach.

Zaczęłam śledzić ich historię. Okazało się, że pojawiły się już w starożytności. Stroje najzamożniejszych osób obszywano małymi krążkami złota, które wyglądały jak cekiny. Były oznaką prestiżu, bogactwa. Jest pewne, że nosili je egipscy faraonowie. Do powszechnej mody weszły po 1922 roku po otwarciu grobowca Tutenchamona, gdzie odnaleziono jego strój obszyty cekinami. Później stosowano je w strojach łyżwiarstwa figurowego. Prekursorką była Sonja Henie. Cekiny pokochał też cały Hollywood, tutaj również kojarzono je z luksusem oraz przepychem lat 20. XX wieku. Na jakiś czas o cekinach zapomniano, jednak w latach 50-tych powrócono po tym jak Marilyn Monroe wystąpiła w ekranizacji „Mężczyźni wolą blondynki”. Cekinami błyszczała także podczas urodzin Johna F. Kennedy’ego. Trend powrócił w latach 70-tych na dyskotekach oraz w latach 90-tych na rzeczach codziennych: sweterkach, czapkach, koszulkach. Ale bardziej kojarzył się z kiczem niż elegancją.

Dla osób, które nie przepadają za blaskiem w pełni, proponuję cekinowe dodatki na torebkach, czapkach, marynarkach, bluzkach, a we wnętrzu mieszkania – na poduszkach dekoracyjnych.

I jeszcze taka ciekawostka! Cekiny na tkaninie odbijają światło, a zatem rozświetlają twarz, co dodaje skórze blasku, a zatem odmładzają. Nic, tylko błyszczeć!

Moja maszyna do haftu cekinami zmieni znudzone już sukienki, bluzki, spódnice w coś wyjątkowego. Zapamiętajcie, jestem jedyną hafciarnią w okolicy, która zrobi dla Was takie cuda….

Studio Haftu Komputerowego

Czytaj także

Zalety znakowania odzieży w firmie

Zalety znakowania odzieży w firmie

Odzież z logo lub nazwą firmy to najlepszy sposób, aby zapewnić rozpoznawalność marki i promować swoje produkty lub usługi. Odzież znakowana buduje świadomość zespołu, czyli członkowie  rozumieją...

czytaj dalej
Czym jest personalizacja produktu

Czym jest personalizacja produktu

Wiele osób mnie pyta czym jest owa personalizacja. Otóż pochodzi o idealne dopasowanie produktu do Zamawiającego. Coś, co jest przeznaczone dla konkretnej persony, osoby. Obecnie podobno...

czytaj dalej